JIN jóga

NENÍ DŮLEŽITÉ, JAK V POZICI VYPADÁM, ALE JAK SE V NÍM CÍTÍM. Jinými slovy – neměli bychom sloužit pozici, ale pozice by měla sloužit nám.

Jin jóga je na tomto principu založená. Nezapojuje až tolik svaly, ale umožňuje nám procvičit hlouběji umístěné tužší tkáně jako jsou klouby, vazy, fascie a kosti. Tyto jsou mnohdy velmi stuhlé a nefunkční. Jin jógou obnovíme flexibilitu těchto tkání a přirozenou tvorbu kolagenu. Tímto můžeme výrazně zpomalit stárnutí. Je vhodná především pro ženy, zejména 50+.

Provádět jin jógu např. můžeme:

  • když jsou svaly nezahřáté (takže „nepřeberou“ zátěž hlubším tkáním)
  • ráno (když jsou svaly nejvíce vychladlé)
  • večer před spaním (abychom zklidnili mysl)
  • před aktivním jangovým cvičením (než se svaly příliš zahřejí)
  • když se nacházíme ve velmi hektickém období, máme stres a starosti  ( jinová energie nás zklidní a harmonizuje )
  • po dlouhém cestování (cestování je z podstaty jangové, i když během něj často sedíme)
  • během menstruačního cyklu (pro uchování energie)

Relaxace

Každá lekce začíná relaxací. Na začátku v kombinaci s dechovým cvičením se tělo prohřeje a uvolní, a mysl se zklidní. Lekce končí relaxací proto, aby se zrelaxovaly svaly i ostatní tkáně a znásobily účinky všech pozic, kterými naše tělo prošlo. 

Velmi důležitá je relaxace mezi jednotlivými pozicemi, protože vstřebáváme více do hloubky účinek předchozího cvičení a významně tím zvýšíme výtěžnost celého cvičení. Relaxujeme s hudbou nebo v tichu.

Zapojení dechu

Jin jóga je stylem jógy, který propojuje dech s delší výdrží v jednotlivých ásanách, pro začátečníky 3-5 min. Cílem je zaujmout výchozí pozici, zůstat pasivně a pozici jemně prodýchávat. Dech nás postupně vede do hloubky tkání a umožní nám tímto jít hlouběji do pozice.

Harmonizace meridiánů

Meridiány jednotlivých orgánů se nacházejí v pojivové tkáni.  Proto jin jógou významně harmonizujeme orgánové meridiány. Postupně se učíme, které pozice harmonizují které meridiány a můžeme tyto znalosti využívat v denním životě.

Pomůcky

V lekcích využíváme pomůcky jako jsou bločky, válce, deky, polštářky  a to proto, že vypodložením těla můžeme docílit hlubší účinek pozice.

Zdravotní omezení

Výhodou jin jógy je, že je vhodná i pro lidi se zdravotním omezením, pokud se naučí respektovat limity svého těla a provádějí pozice nenásilně a v souladu se sebou. V takových případech může být pro tyto lidi velmi léčivá. 

Pro koho není Jin jóga vhodná

Jin jóga není vhodná pro lidi s hypermobilitou. Je to proto, že tito lidé špatně odhadují svoje hranice a mohou jít v pozicích příliš daleko, což neni optimální pro klouby. Dále není vhodná pro lidi, kteří mají již diagnostikované problémy s kolenními či kyčelními klouby, nebo je klouby velmi bolí. Mírná omezení v kloubech nevadí, ta se dají kompenzovat vypodložením nebo kratší dobou setrvání v pozicích.

 

Spouštíme přihlašování na jednorázové lekce